לכבוד מר בלפור חקק לשעבר יו"ר אגודת הסופרים העברית במ"י לבלפור שלום.

הנדון: תגובה על ביקורתך בנוגע לדו"ח ועדת ביטון

1. רשימתך נגועה בחוסר יושרה ולוקה בניגוד אינטרסים. במקביל להיותך בזמנו עובד לשעבר של משרד החינוך, בנוסף לתפקידך כיו"ר אגודת הסופרים, היית אחראי למצב הנואל, בו תלמיד כיום יכול לסיים כיתה י"ב, מבלי להתוודע ליצירה מזרחית אחת ומבלי לדעת ולו מעט על השורשים ההיסטורים של הקהילה ממנה הוא בא. ההתנהלות שלך ושל קומץ מחבריך בבחירות האחרונות לאגודת הסופרים גבלה בבעיות אתיות וחוקיות חמורות, שכתוצאה מהן, ותוך עקיפת הדין, ביטלתם את תפקידי כיו"ר ועדת הבחירות.

2. כששימשת כיו"ר האגודה, אתה והרצל אחיך, אליו יש לי הערכה, סייעתי בידיכם, הן בפתרון הבעיות המשפטיות שהתעוררו במהלך השנים, והן כאשר נעניתי לבקשתכם לשמש פעמים רבות כיו"ר ועדות הבחירות וכיו"ר ועד הביקורת. עד לאותו צעד אומלל בו נקטת, כדי להכתיר אנשים שאינם ישרי דרך, בלשון המעטה, כדי שינהלו במקומך את האגודה, כאילו הייתה נחלה פרטית של מאן דהוא, זאת תוך ניהול בחירות מכורות מראש ונגועות באי חוקיות.


3. כאמור, ביקורתך והתנגדותך החריפות למסקנות דו"ח ועדת ביטון גובלות בהחטאת המטרה ובחטא לאמת. מרבית טיעוניך אין בהם ממש. נראה שלא קראת את הדוח ואם קראת אותו הרי שעשית זאת באורח בררני, רווי שנאה וקינאה.


4. כמי שמכיר את יצירתך, לא אחדש לך אם אומר שהיא יונקת מהפריצה הגדולה של המשורר ארז ביטון, המשורר הראשון שסלל דרך למרבית המשוררים המזרחיים שבאו אחריו, ששזרו בשיריהם תכנים ייחודיים. ארז הוא שנתן לגיטימציה לתהיה ולמחאה, שבאו ביושר, בנוגע למשבר ההגירה של שנות החמישים. אתה נטפל לארז ביטון שנתן ביטוי לכתיבתך ולכתיבת אחיך הרצל במשך שנים בכתב העת אפיריון. הוא סלל בפניך את הדרך לאגודת הסופרים בהיותו יו"ר אגודת הסופרים המזרחי הראשון. אתה יודע את עמדתו של ארז ביטון כאוהב ישראל וכנטוע בתרבות הישראלית על כל רבדיה.

 

5 . בולטים מבין המבקרים, מאלה שיצא קצפם על הדו"ח ועל העומד בראשו, אשר פועלים מתוך מניעים אישים של קנאה, צרות עיין ותסכול. קיימת הרבה צביעות בגישתם של אלה המחניפים ומתרפסים בפני אותם סקטורים, שדחקו עד כה את רגליהן של קהילות שלמות, מתוך המערכת החברתית, תרבותית ומורשתית. יאים להם לאלה דבריו של ינאי המלך שלפני מותו ציווה את רעייתו שלומציון המלכה: "אל תתייראי לא מהפרושים ולא מהצדוקים, אלא מהצבועים…". אלה המנופפים "בסכנת הקיטוב והפילוג" יודעים שנהפוף הוא: וכי בדו"ח ארז מדובר בשילוב שיחזק את האיחוד דווקא. בהתקפותיהם האישיות על ארז ביטון, הם מתעלמים מכך שהוא היה זה שהעז לשאת את נס המאבק התרבותי-מורשתי, ונתן ביטוי לתרבות שלמה בהרצאותיו ברחבי הארץ, בהתבטאויות בתקשורת ובבמה הפתוחה של כתב העת הספרותי "אפריון". מקוממת במיוחד ביקורתם של כמה פליגאטים, שקשריהם ומרפקיהם חזקים מכשרונם ומכישוריהם.

 6. אתה טוען שהוועדה אינה מקצועית כאשר פרופסורים ודוקטורים, אנשי ספרות, היסטוריה, שירה, פיוט, הגות מחקר ועוד מרכיבים אותה. כפי שכבר ציינתי, בדרך ליישום הדו"ח עוד ילובן החומר וימויין, עד להחלטה הסופית ליישומו. הממצאים של הדו"ח גובשו בעבודה מעמיקה של עשרות רבות של חוקרים אקדמאים מהמעלה הראשונה, מזרחיים ואשכנזים כאחת. האם בכוונה אתה מתעלם מעוולות היסטוריות ידועות? ואתה מוכן להתרפס כלפי עמדות סתגלניות? הלא אתה עצמך נפגעת מכמה חברים מאלה באגודה, כשניסו לקחת את מקומך וכינו אותך, ואת הרצל, באופן משפיל בתור "החקקים-המקקים"?

המאמר של בלפור חקק על דוח ביטון באתר מחלקה ראשונה כאן

מודעות פרסומת